První stříbrná kniha snů

 

                   

Autor: Kerstin Gierová  

Název: První stříbrná kniha snů    

Z německého originálu:Das erste Buch der Träume  

Překlad: Tereza Pecáková  

Nakladatelství: CooBoo 

Rok vydání: 2014  

Hlavní postavy: Liv Silberová, Mia Silberová, Ann Matthewsová, Lottie Wastlhuberová, Henry Harper, Secrecy 

Anabel Scottová, Grayson Spencer, Arthur Hamilton, Jasper Grant  

Počet stran příběhu: 351 (ovšem začíná to od strany 9) :-)    

Anotace: 

Tajuplné dveřes klikou ve tvaru ještěrky, mluvící sochy a zdivočelá chůva se sekerou... sny Liv Silberové jsou poslední dobou docela strašidelné. Obvzlášť jeden ji neustále pronásleduje. V tomhle snu je v noci na hřbitově a pozoruje čtyři kluky během jakéhosi podivného magického rituálu. Ti kluci jsou jí ale povědomí a není to náhoda, skutečně existují, chodí totiž s Liv do školy a vlastně jsou docela fajn. A někteří obzvlášť. :-)

Opravdu strašidelné – ještě strašidelnější než jakýkoli hřbitov v noci – je to, že tihle kluci o ní vědí věci, které by ve dne nikdy nahlas neřekla, leda ve snu. Jak je tohle možné? Je to pořádně zamotaná hádanka, ale hádankám nemohla Liv nikdy odolat…

Co se mi na knížce líbí  +

  • Za velké lákadlo se samozřejmě musí počítat krásně ilustrovaná obálka knihy. To zelené oko je vskutku originální a stříbrně vyvedené nápisy též.
  • Také sem můžeme počítat přehlednost a upravený vzhled stránek, číslování kapitol či ozdobné okraje. Dá se také ocenit stříbrná záložka.
  • Knížka má celkem tři díly, což je dle mého moc prima.

Co není úplně ideální -

  • Knížka je nová tudíž se zatím nedá sehnat v knihovně.
  • Jelikož je to trilogie musí se čekat na další díly.

Cena

Cena je celkem obvyklá. Já jsem knížku kupovala za 299 Kč u pana Dobrovského. Samozřejmě na internetu se dá sehnat levně. Zde levně

Slovníček

čatní= je tradiční pochutina indické kuchyně, dochucující základní jídlo. Čatní je hustá omáčka  připravená z ovoce a zeleniny s rozinkami, česnekem, cibulí, hořčicí, octem a dalšími přísadami. Používá se k dochucení jídel z masa i vegetariánských.

konsolidovat = znamená upevnění, ustálení, urovnání

dispenzovat=

sfúzujeme=

patchworková rodina=

 

Hodnocení

Postavy

Mezi mé oblíbené patří rozhodně z klučičí party Henry a Grayson. Henry je takový romantik a odpovídat jenom na otázky, které se mu hodí, to by mě asi dovádělo do šílenství, ale je to velmi originální vlastnost. Graysona bych brala jako prima staršího bráchu i když jsem si zezačátku myslela, že se Liv zakouká do něj. Jasper mi přijde trochu troufalý a Arturovi nemohu odpustit ten konec. ( Ten kopanec do pusy mu patřil J ) Liv mi připadá docela fajn. ( Má mé sympatie hlavně kvůli těm brýlím J) I když kdyby mně někdo strčil hlavu do záchodu, tak bych to mamce hned řekla. ( Odjakživa mi to vtlouká do hlavy. J) Tady přikládám kousek vtipného textu str. 50

Rychle jsem sklopila pohled do talíře s předkrmem, abych se nehihňala. Co kruci měla ta věc na něm představovat? Tenký červený hadr jsem identifikovala jako maso, ale co prosím byla ta hrudkovatá rozbředlá hmota vedle? Čatní jsou specialitou paní Dimblebyové. Tohle je čatní ze zelených rajčat. Ach, ehm, zajímavé. Strčila jsem si do pusy pořádně naloženou vidličku a hned jsem málem všechno vyprskla. Jsou v tom snad rozinky? Kromě rozinek vykazovalo ještě přítomnost cibule, česneku, kari, zázvorua – jo rozhodně! – skořice. A něco co mi mezi zuby skřípalo jako zpuchřelé knoflíky od kalhot.

V tomhle mě Liv trochu zklamala, ale alespoň, že to řekla Lottie. Mia je taky celkem fajn, zatím jsem u ní nezpozorovala sesterské hašteření. Pobavilo mě, jak prohlásila: Liv, nech toho! Zíráš jak zamilovaná ovce. A následně po ní pokaždé házela kaštany, obal od čajové svíčky a muffiny. Mezi takové zhýčkané slečinky bych asi zařadila Florence. Ta scéna u večeře byla fakt dobrá. Pokračování večeře str. 55  a 57

Moment – když mají Liv a Mia bydlet taky v prvním patře, pro koho jsou pak určeny moje půdní pokoje? Florence propíchla mámu pohledem. Pro tebe? Ne, vyhrkla máma vyděšeně. Váš otec si myslel, že ty místnosti nahoře se nabízejí pro Lottie. Teď Florence opravdu vybuchla. Pro tu chůvu? Vykřikla pronikavě a šermovala ukazováčkem ve vzduchu tak divoce, že skoro píchla Miu do čela. Copak už nejsou dávno staré, aby měly chůvu… a proto se mám vzdát svého podkroví a dělit se o koupelnu se třemi lidmi? Tak to je vrchol! Nastěhují si sem  všechny svoje saky paky a chůvu navrch! A psa. Zdálo se, že Florence opustily síly, už nekřičela. Slovo psa téměř jenom zašeptala.

Tím myslím, že jsem vyjmenovala ty hlavní postavy. Dále je tam Lottie, která má všechny moje sympatie. Myslím, že v případě této maminky by se bez ní asi neobešli. No a nakonec jsem si nechala postavu, kterou nemám ráda – Anabel. K té asi není potřeba nic psát, jelikož je příšerná. Je sice možné, že za to teoreticky nemůže, ale stejně. Myslím, že ten konec byl doopravdy hrůzostrašný. Hloupé je, že je ještě může otravovat ve snech. Jsem doopravdy zvědavá co vyvede v příštím dílu.

 

Celkově si myslím, že se knížka povedla i když u mě stále ještě vedou Drahokamy. (U prvního dílu mě dostalo jak se políbili na poslední stránce knížky. J) Uvidíme jaký bude druhý díl, stále to ještě může dohnat.

Jakmile jsem objevila tuto knížku, neváhala jsem. Mamka řekla, že si můžu nějakou vybrat k svátku a čirou náhodou jsem ji našla u Drahokamů. Nezklamala mě a moc se těším na druhý díl.